Річна програма у онлайн-форматі
Складові програми: 8 групових сесій власного досвіду, одноденний ретрит, 8 навчальних вебінарів, 8 практикумів у підгрупах
Початок наступного проекту: квітень 2021року
»
З англійської майндфулнес означає “повна свідомість” – це свого роду здатність бути вповні присутнім та свідомим. Це здатність досвідчувати реальність з прийняттям, цікавістю, відкритістю, доброзичливістю та неосудливістю. Стан майндфулнес можна порівняти зі станом доброї координації психічних процесів – регуляції уваги, сприйняття, мислення, емоцій, розуміння інших та себе, зв’язку зі своїми потребами та цінностями. Стан майнфулнес є свого роду нашим потенціалом – він пов’язаним з розвитком особистості, найкращих якостей, які можуть бути в людині: розумінням себе та інших, доброзичливістю та співчуттям, ясністю думок та мудрістю, виваженістю дій, емоційною та соціальною компетентністю. І стан майндфулнес можна свідомо плекати за допомогою майндфулнес-практик, які були відомі людству щонайменше впродовж трьох тисячоліть, а зараз були “наново відкриті” для широкого загалу завдяки сучасним науковим дослідженням – і це відкриває унікальні можливості до їх застосування плекання особистісного зросту, резилієнтності, лікуванні психічних розладів.
Наукові дослідження вказують на те, що регулярне практика майндфулнес веде до цілого ряду позитивних ефектів на психологічне благополуччя людини та на її фізичне здоров’я. Покращується імунітет, зміцнюється стресостійкість/резилієнтність, емоційна регуляція, когнітивні та творчі здібності, розвивається більша інтерперсональна чутливість, а відтак соціальна компетентність, загалом покращується якість життя, суб’єктивне відчуття щастя. Майндфулнес-втручання набувають відтак усе ширшого застосування у клінічній практиці – як такі, що орієнтовані на плекання психічного здоров’я та резилієнтності, так і такі, що посилюють ефект доказових форм втручань, зокрема когнітивно-поведінкової терапії, і стають частиною протоколу психотерапії цілого ряду психічних розладів, зокрема депресії, тривожних розладів, ПТСР, особистісних та ін.
Даний навчальний проект є спеціалізованою навчальною програмою для фахівців сфери охорони здоров’я, насамперед психологів, психіатрів, психотерапевтів. Метою даного проекту є з одного боку сприяти застосування фахівцями майндфулнес практик для себе – і справді глибокого “вкорінення” у майндфулнес, а з іншого – розвиток специфічних компетентностей для того, щоби інтегрувати у емпірично-обгрунтований спосіб майндфулнес-техніки у процес психологічного консультування, коучингу та психотерапії у відповідності до того, яку базову фахову компетентність та освіту мають учасники проекту. Майндфулнес-втручання можуть бути корисними та застосованими у широкому форматі – як для плекання особистісного розвитку, резилієнтності, щасливого та змістовного життя, так і як допоміжні до рекомендованих емпіричних втручань методи у психотерапії того чи іншого психічного розладу, запобіганню його рецидивам. Водночас ми хочемо зазначити, що застосування майндулнес у психотерапії у етичний і безпечний спосіб можливе лише за наявності у фахівця відповідної психотерапевтичної освіти.
Структура програми відповідно складається з двох компонентів:
(1) власний досвід майндфулнес у форматі групової програми MBSR (mindfulness based stress reduction – подолання стресу з допомогою майндфулнес)
(2) навчання зосереджене на розвитку специфічних фахових компетентностей необхідних для інтеграції майндфулнес у формат індивідуального консультування, коучингу, психотерапії.
Власний досвід за програмою MBSR
Даний компонент включає в себе 8 щотижневих занять (тривалістю 2-2.5 год) та одноденного ретриту. Даний компонент відбувається у менших підгрупах (по 10-16 осіб).
Групу ведуть сертифіковані за міжнародним стандартом тренери груп MBSR: Юля Стадницька та Олена Муха. По завершенню цього компоненту (за умови присутності на усіх модулях і регулярної практики) учасники отримують міжнародного стандарту сертифікат власного досвіду, який є передумовою навчання на тренера стандартизованих групових програм з визнаним емпіричним статусом MBSR чи MBCT (майндулнес-базованої когнітивної терапії). Такого роду навчання для тренерів груп планується організувати у майбутньому в Україні.
Навчання щодо інтеграції майндфулнес у індивідуальне консультування, коучинг та психотерапію
Даний компонент програми починається після проходження учасниками компоненту власного досвіду і складається з восьми щомісячних півторагодинних семінарів та супутніх практичних занять у малих групах для практичного відпрацювання у супроводі тренерів відповідних навичок. В ході вебінарів буде вибудувана цілісна модель багаторівневого впровадження майндфулнес у індивідуальне консультування, коучинг чи психотерапію з розумінням емпірично-обгрунтованих показів і протипоказів, підбором технік специфічних до різних фаз та завдань терапії/коучингу, наявних розладів та проблем, а також культурального і духовного контексту клієнта. Основним викладачем цього компоненту, який читатиме більшість вебінарів, буде викладач/супервізор КПТ Олег Романчук, асистентами, що проводитимуть практичні заняття у менших групах (по 10-16 осіб) – тренери MBSR Олена Муха та Юля Стадницька, до викладання специфічних тематичних вебінарів будуть також залучені інші фахівці з команди УІКПТ.
Онлайн-формат
З огляду на ситуацію з коронавірусною пандемією і невизначеністю щодо того, як розвиватимуться події далі, ми вирішили даний проект зробити повністю у онлайн-форматі. У майбутньому інші набори можуть мати змішаний характери – частина онлайн, частина у формі очного семінару, ретриту та ін.
»
Різні компоненти програми цілісно об’єднані і разом творять маршрут до набуття відповідних компетентностей, фахового та особистого розвитку учасників.
Вкорінення в майндфулнес у супроводі акредитованих тренерів за класичною, емпірично обгрунтованою програмою MBSR
Розвиток регулярної практики, інтеграція майндфулнес у щоденний ритм і стиль власного життя
Розуміння емпіричного статусу майнфулнес. Розгляд можливостей клінічного використання різного роду майндфулнес-втручань.
Робота з вибраними базовими підручниками. Інформаційно-ресурсна бібліотека та навчально-методичні матеріали.
Вправляння під супроводом викладачів у практичних навичках основних майндфулнес-технік.
Тематичні тести з метою перевірки здобутих знань. Клінічні задачі. Практичний залік.
Власний досвід майндфулнес учасники здобувають за програмою MBSR (mindfulness based stress reduction – подолання стресу з допомогою майндфулнес). Ця програма була розроблена в Медичному центрі університету штату Массачусетс у 1970-их роках професором Джоном Кабатом-Цинном – насамперед для підтримки психологічно благополуччя пацієнтів з кардіологічними захворюваннями. Пізніше дана програма була поширена на багато інших сфер застосування і на даний момент вона має статус однієї з найбільш поширених базових програм майндфулнес. Це також одна з найбільш досліджених науково програм, її ефективність щодо розвитку стресостійкості, покращення якості життя, емоційної регуляції, міжособистісних стосунків доведена рядом грунтовних досліджень.
Програма складається з восьми двогодинних вебінарів та одноденного ретриту.
Теми занять:
»
Учасники даного проекту, що успішно виконали усі його вимоги одержують сертифікат від УІКПТ про завершення даної програми та окремий додатковий сертифікат (з міжнародною валідністю) щодо проходження власного досвіду майндфулнес за програмою MBSR. Окремої акредитації у майндфулнес за міжнародним стандартом не існує – окрім стандартизованої освіти у групових програмах MBSR/MBCT.
Можливість додаткової освіти і акредитації у MBSR/MBCT
У майбутньому для випускників даного проекту буде можливо взяти участь у додатковому проекті навчання за міжнародним стандартом з відповідною акредитацією тренерів груп MBSR/MBCT, який сподіваємося реалізувати у найближчих роках.
Планується також у майбутньому проект навчання тренерів групової майндфулнес програми MBSR за міжнародним стандартом – участь у даному проекті чи інших проектах, що обов’язково включають власний досвід майндфулнес за програмою MBSR є обов’язковою передумовою для участі у цьому проекті.
»
Вартість участі у даній навчальній програмі становить 18 тис. грн. Оплата за проект здійснюється у два рази – після зарахування половина суми і друга частина – до кінця листопада 2021 року. Дана оплата покриває усі витрати пов’язані з участю в проекті і не передбачає жодних додаткових доплат за окремі компоненти. Втім у разу пропуску заняття з MBSR необхідно пройти дане заняття у індивідуальному порядку за додаткову оплату.
Для зарахування на дану програму необхідно подати заявку на участь за допомогою форми онлайн-реєстрації. Кількість учасників в групі обмежена.
Прийом заявок: до 15 лютого 2021 року (пріорітетність зарахування на основі послідовності подання заявок).
Фотографії на сторінці – Pixabay
Український
інститут
когнітивно-
поведінкової
терапії