(онлайн програма)
Чотири двохгодинні вебінари, міжмодульна самостійна робота учасників
Розклад вебінарів: 31 березня, 9 і 23 квітня, 7 травня 2025 року; 17:00-19:00
У випадку проблем з електрикою/зв’язком – буде доступний запис вебінару
Прийом заявок на проект, що розпочнеться у березні 2025 року, відкрито!
Психотерапія є подорожжю. І вона може бути в житті людини великим даром. Вона несе в собі потенціал зцілення, нової якості життя, зростання, творення нових сторінок життя. Але і як будь-яка дорога – на ній є безліч роздоріж і точок вибору. І від правильності цих виборів залежить так багато… Починаючи з найпершого – чи показана людині психотерапія і яка саме? І яку освіту та які компетентності (+ ким і у який спосіб перевірені) має мати фахівець, що надає цей вид терапії? І що має знати пацієнт і його рідні про розлад, який є в нього, та рекомендовані шляхи допомоги? І далі в ході терапії цих роздоріж і етичних дилем є чимало: про межі, стосунки, конфіденційність, захист від скривдження, покази до припинення/перескерування, свідчення в суді і т.д. Втім, етичні питання в житті психотерапевта постають не лише в безпосередній клінічній практиці: як нам діяти, коли ми є свідками неетичної поведінки наших колег; як нам мудро й етично вирішувати конфліктні ситуації у фаховій спільноті; як нам стояти на захисті прав і гідності осіб з психічними розладами, коли в громаді є випадки їх порушення та зневажливого ставлення? Тому психотерапевту так важливо мати надійний моральний компас, щоби могти діяти в Правді. Бо Правда зцілює, будує довіру та життєдайні стосунки, дає силу і стійкість, захищає від кривди, творить спільноту. І етика – це про Правду. І тому етична компетентність – це більше ніж просто знати етичний кодекс – це про етичне мислення, про моральну компетентність – це про уміння мудро користуватися цим компасом для навігації на нашій професійній та особистій дорозі. І теж про етичну мужність та готовність боротися та відстоювати цінності та принципи етичної практики психотерапії. І теж про уміння бачити, як часом під впливом різних факторів нам може хотітися «примружити очі» і не бачити Правди – відтак уміння бути чесним з собою і з нашими колегами та пацієнтами – щоби врешті ми могли усі разом жити у Правді, і щоби психотерапія – була дорогою, яка веде людину не манівцями, а справді до зцілення і повноти життя.
Даний проект адресований широкому колу фахівців, що працюють у сфері охорони психічного здоров’я. Його метою є сприяти розвитку належної чутливості фахівців до етичних питань, що виникають у практиці охорони психічного здоров’я загалом, і психотерапії зокрема, та вміння приймати морально-виважені, мудрі та мужні рішення. Даний проект є створений з чутливістю до українського контексту, зокрема негативної спадщини радянського союзу та історії каральної психіатрії, відтак важливою частиною його є ціннісна складова та увага до питань захисту гідності людей з психічними розладами, з інвалідністю, увага до їх прав та потреб. Окрему увагу надано етичним питанням регуляції процесів освіти і практики психотерапії, які є особливо проблемними в нашій країні. А також викликам етичної практики в контексті війни. Проект зосереджений не лише на представленні етичних норм, але теж на розвитку глибокого розуміння цінностей та засадничих принципів, які є в основі будь-якого етичного кодексу – відтак проект вчить етичного мислення. Це неможливо без розвитку здатності до глибокої етичної саморефлексії та свідомості того, як з різних причин ми можемо мати “сліпі зони” щодо окремих етичних питань, а також специфічні вразливості, через які можемо робити етичні порушення – відтак це теж особистісно-орієнтований проект, ціллю якого є розвиток здорового етичного сумління та чесності з собою, а також етичної мужності. А для цього ми потребуємо теж мати підтримку спільноти, щоби бути один для одного підтримкою і чесними дзеркалами, що допомагатимуть нам, як на індивідуальному, так і колективному рівні, бути свідомими наших виборів, їх наслідків – а відтак творити у нашій фаховій спільноті культуру етичної практики психотерапії і протистояти порушенням її принципів. Тому цей проект є теж про спільноту – і про творення разом етично-чутливої спільноти фахівців.
Ми зробили дану програму у форматі короткотермінової онлайн-програми, щоби підтримати участь у ній фахівців з різних регіонів України. Ми запланували проект у максимально конденсованій та лаконічній формі. Навчальні вебінари відбуватимуться в інтерактивному форматі з великим акцентом на прикладне навчання через спільний аналіз типових випадків етичних дилем, з якими найчастіше зустрічаються фахівців у клінічній практиці. Між зустрічами учасники опрацьовуватимуть рекомендовану літературу та навчально-методичні матеріали, а також переглядатимуть та рефлексуватимуть над художніми фільмами, що відображають тематику, пов’язану з питаннями етики у сфері охорони психічного здоров’я. Вкінці курсу буде тестування набутої етичної компетентності за допомогу практично-орієнтованого тесту на основі методики “клінічних задач”.
Висвітлення теорії, спільне осмислення різних етичних ситуацій
Спільний аналіз та побудова стратегії етичної навігації
Самостійна робота з навчально-методичними матеріалами
Рефлексії над фільмами, в яких висвітлюється етична тематика
Прикладні домашні завдання на розвиток навичок етичної навігації
Рефлексія над власним досвідом та плекання етичної чутливості
Для широкого кола фахівців сфери охорони психічного здоров’я – психіатрів, психотерапевтів, психологів та ін. Ми особливо рекомендуємо даний проект усім студентам освітніх програм з психології, психіатрії, психотерапії, а також вступникам на 4-річну навчальну програму з КПТ нашого Інституту (зокрема, і як спосіб підготовки до вступних іспитів, де значна кількість запитань пов’язана з етичною тематикою).
Даний проект викладатимуть наші дорогі колеги – члени етичного комітету Української асоціації КПТ: Валентина Нейкова-Мохова, Юлія Ткаченко та Анна Явтушкевич – разом з Олегом Романчуком, директором УІКПТ.
Ми вболіваємо за розвиток етичної практики психотерапії в Україні. Для нас етика – це насамперед про захист пацієнта від потенційної шкоди та можливих зловживань зі сторони фахівців та інституцій. Це про захист гідності та прав людей з різного роду розладами та проблемами у сфері психічного здоров’я. Про якісну освіту. Про доброчесну науку. Про чутливе і турботливе вирішення можливих конфліктів інтересів. Про демократичні фахові спільноти. Ми глибоко віримо, що дотримання етичних принципів не є просто “формальністю” та захистом від різного роду скарг – а це про відданість Правді і готовність звіряти з нею нашу клінічну практику, нашу професійну дорогу – бо лише те, що ми робимо в Правді буде нести зцілення і давати життя – а саме в цьому є покликання психотерапії…
По завершенню проекту та виконанні усіх його умов учасники отримають електронний сертифікат про успішне завершення програми від Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії.
Умовою одержання сертифікату є повноцінна участь в усіх вебінарах (в режимі увімкненої камери, роботи у групах відпрацювання навичок), виконання усіх домашніх завдань та опрацювання обов’язкової літератури. У випадку пропуску з поважних причин (через проблеми з електрикою та ін.) – зараховується перегляд відеозапису.
7000 грн – при реєстрації і оплаті до 28 лютого, 8000 грн – після 1 березня 2025 року
Для реєстрації на участь у програмі необхідно заповнити аплікаційну заявку у форматі онлайн-форми та здійснити оплату згідно інструкцій, що будуть надіслані згодом після реєстрації необхідної кількості заявок для набору групи.
Кількість учасників у навчальній групі обмежена. Зарахування на основі послідовності подання заявок