Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) є одним з провідних, сучасних, науковообгрунтованих методів психотерапії. Вона базується на усвідомленні того, що при багатьох психіатричних розладах та психологічних проблемах спотворене сприйняття реальності (себе, інших людей, майбутнього і т.п.), а також неадекватні дії у відповідь на існуючі проблеми є основними факторами, що підтримують розвиток, утримання існуючих проблем та розладів. Відповідно критично переосмислюючи своє сприйняття дійсності та свою поведінку, з допомогою психотерапевта клієнт намагається змінити дисфункційні, негативні взірці та цикли мислення та поведінки на більш реалістичні та такі, що сприятимуть покращенню емоційного стану, вирішенню міжособистісних та інших проблем, зміні життєвої ситуації на краще. Когнітивно-поведінкова терапія базується на стосунку партнерської співпраці між клієнтом та терапевтом. У процесі спільного дослідження існуючих проблем терапевт та клієнт вибудовують спільне розуміння проблеми/розладу, формулюють цілі та тоді співпрацюють над їх досягненням. Це передбачає активну участь клієнта у процесі терапії, виконання ним домашніх завдань, орієнтацію на те, щоб зрештою змогти бути собі самому "психотерапевтом". Когнітивно-поведінкова терапія використовує широкий, інтегративний арсенал технік та втручань (у тому числі з інших методів психотерапії), використовуючи їх у індивідуальному випадку кожного клієнта на досягнення терапевтичних цілей.

Ефективність когнітивно-поведінкової терапії при багатьох психіатричних розладах встановлена грунтовними науковими дослідженнями. У сучасну еру доказової медицини КТП має наукові докази ефективності щодо ряду найбільш поширених психіатричних розладів. Відповідно сучасними протоколами професійних асоціацій психіатрів та психотерапевтів, рекомендаціями міністерств охорони здоров'я та ВООЗ вона є включена як одне з "втручань першого вибору" при депресії, обсесивно-компульсивному розладі, панічному розладі з агорафобією, генералізованому тривожному розладі, соціальній та інших фобіях, посттравматичному стресовому розладі, розладах харчової поведінки та ін. Сучасна КПТ має багато напрямків та модифікацій, вона ефективна у роботі з дітьми, підлітками, дорослими та людьми похилого віку. Вона розвивається на даний момент у напрямках допомоги людям з розладами особистості, психотичними порушеннями, міжособистісними проблемами (як от подружні конфлікти), зловживанням/залежністю од алкоголю/наркотиків та ін. КПТ застосовується у форматі індивідуальної, сімейної та групової роботи. На основі КПТ розроблені також чисельні програми самодопомоги у формі книг, відео та он-лайн програм. КПТ з повагою ставиться до інших напрямків психотерапії, є відкритою до діалогу та інтеграції знань із суміжних областей психіатрії, психопатології, нейробіології та ін. КПТ з повагою ставиться до релігійного досвіду людини, духовних практик. Існує ряд програм допомоги, у яких КПТ є поєднана з християнськими духовними практиками, традицією медитації/молитви та ін. КПТ не є монолітною, у її руслі є багато напрямків, "течій", вона динамічно розвивається.

РЕКОМЕНДУЄМО ПРОЧИТАТИ: Дейвід Вестбрук "Основи теорії, історія та сучасний стан розвитку КПТ" та "Ключові характеристики КПТ" (1-2 розділи книжки "Вступ у КПТ")

ВІДЕОПОРТАЛ УІКПТ :  
відеопрезентації та інтерв`ю про КПТ 

Хочете довідатися більше про метод КПТ? - відвідайте вступний онлайн семінар

Довідайтесь більше про:
► Як причетні до розвитку КПТ античні філософи Сократ і Геродот? Хто є "батьками" методу?
► Чому КПТ входить в обов`якову навчальну програму інтернів психіатрії та студентів клінічної психології в більшості західних країн?
► Які є емпіричні докази ефективності КПТ при психіатричних розладах?
► Які є три хвилі розвитку КПТ?
► На яких принципах базується метод і які його ключові характеристики?
► Які є поширені міфи про КПТ і чим власне "не є" КПТ?
► Які є сучасні стандарти освіти у КПТ і у чому сама освіта в КПТ схожа на сам метод?

Дивіться відеозапис вступних лекцій Олега Романчука для студентів школи психологічного консультування УКУ:
Історія та сучасний розвиток КПТ (35 хв.)
► 
Основні теоретичні принципи та ключові характеристики методу (1 год. 26 хв.)
Як вивчити КПТ? (22 хв.)
Модель психіатричних розладів у КПТ (1 год. 5 хв.)

Читати про КПТ: 

інтерв`ю з Дейвідом Вестбруком "Чому варто вивчати КПТ?"
інтерв`ю з Дейвідом Вестбруком "Як вивчити КПТ? (поради студентам)"
інтерв`ю з Дейвідом Вестбруком "Сучасний розвиток КПТ"
інтерв`ю з Денисом Угрином "КПТ в системі охорони психічного здоров`я дітей та підлітків у Великобританії"
►  "Не без гумору: рекламний ролик про КПТ"
►  інтерв`ю з Леоні ван Гінклель та Мааіке Науте "КПТ в системі охорони психічного здоров`я дітей та підлітків у Голландії" 
► та ін.

  АУДІОПОРТАЛ "ЧАС КПТ".
Основною ціллю нашого аудіопорталу є створити можливість "віртуальної присутності" слухачів аудіопорталу на різних подіях, що відбуваються в Україні та в світі у сфері когнітивно-поведінкової терапії. Тож тут ми пропонуємо Вам насамперед аудіозаписи виступів, презентацій, інтерв`ю на тему когнітивно-поведінкової терапії.

(Вхід для студентів за паролем)

aaaaaaaaaaaaiii